10 sposobów na dobry wynik na maturze z języka

Ostatnia prosta, zostało już niewiele czasu, a ty zaczynasz się naprawdę denerwować. Zrób parę głębokich oddechów i postaraj się na maksa wykorzystać, czas który pozostał do egzaminu dojrzałości.

Nie wiesz od czego zacząć. Pomożemy Ci. Oto 10 naszych wskazówek przed maturą.

  • Planowanie.
    Na każdy dzień do matury zaplanuj sobie czas na naukę języka angielskiego. Wyznacz konkretną godzinę i o ustalonej porze. Odłóż wszystko i usiądź do angielskiego. Planowanie jest bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy czasu do egzaminu jest już mało.
  • Arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.
    Wydrukuj sobie wszystkie testy z poprzednich lat są dostępne bezpłatnie na stronie CKE, wraz z odpowiedziami i ścieżkami dźwiękowymi. Poza tym możesz pobrać testy również ze strony Operon.
  • Ćwicząc czytanie przygotujesz się również do pisania.
    Codziennie przerabiaj przynajmniej jedno zadanie z czytania. Wypisuj słówka, które są nowe. Przeczytaj je kilka razy. Wykorzystaj do tego teksty z wydrukowanych testów lub te, które znajdują się w twoim repetytorium. Wyrażenia i zwroty, które mógłbyś wykorzystać np. przy pisaniu maila wypisuj na karteczkach i powieś nad biurkiem. Czytaj je za każdym razem, kiedy siadasz do nauki.
  • Popraw wynik ze słuchania.
    Ta część egzaminu przysparza wielu uczniom ogromne trudności. Co zrobić, żeby wynik z egzaminu był dobry? Zmobilizuj się do wykonania przynajmmniej jednego zadania ze słuchu dziennie. Staraj się wykonywać je tak, jak na egzaminie. Zanim wysłuchasz nagrania, przeczytaj dokładnie polecenie. Podkreśl słowa kluczowe po to, żebyś w trakcie słuchania nie musiał się bardzo koncentrować na tekście i żebyś mógł już z tekstu wywnioskować, o czym będzie mowa. Zawsze słuchaj uważnie po raz drugi, nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się, że wszystko usłyszałeś za pierwszym. Nie poddawaj się, jeśli nie za dużo zrozumiałeś za pierwszym razem . Spokojnie staraj się wyłapać informacje za drugim razem.
  • Wykorzystaj czas wolny.
    Poza nauką z książkami i testami postaraj się przez ten czas do egzaminu słuchać jak najwięcej po angielsku. W wolnych chwilach, kiedy nie wykonujesz nic, co wymagałoby uwagi, słuchaj radia lub podcastów po angielsku.
  • Oglądaj filmy w oryginale
    Oglądaj filmy w języku angielskim np. na Netflixe włączając oryginalną ścieżkę dźwiękową. Nie włączaj napisów, a jeśli bardzo są Ci potrzebne, włącz je po angielsku.
  • Ćwicz regularnie słowotwórstwo i transformacje
    Systematycznie ćwicz również transformacje oraz słowotwórstwo, jeśli podchodzisz do matury rozszerzonej. Staraj się wykonywać po kilka zdań dziennie. Sporo tego typu zadań jest w repetytoriach maturalnych oraz w w internecie. Po samodzielnym wykonaniu zdania sprawdzaj je z odpowiedziami. Warto wrócić do jeszcze raz do tych zadań, które sprawiły Ci trudność.
  • Wypowiedź pisemna
    Do części, w której sprawdzana jest umiejętność pisania również możesz jeszcze dużo zrobić. Przeglądaj tematy z lat poprzednich oraz z przykładowych zadań egzaminacyjnych z Twojego podręcznika i postaraj się wypisywać wyrażenia i zwroty, które możesz później użyć pisząc. Jeszcze raz dokładnie zapoznaj się z wytycznymi co do formatu listu zarówno formalnego jak i nieformalnego, eseju czy artykułu. W każdej dobrej książce do angielskiego powinieneś znaleźć bank tekstów, dzięki którym możesz przeczytać modelowe wypowiedzi pisemne. Z tego typu tekstów wypisuj sobie ciekawe zwroty i naucz się ich na pamięć. Pomyśl w jakich sytuacjach mógłbyś wykorzystać zapamiętane zwroty. Napisz jeszcze kilka prac (dobrze byłoby, gdyby ktoś Ci je sprawdził, ocenił i omówił – jeśli chodzisz do dobrej szkoły językowej jest to standardem)
  • Odpowiednie odżywianie wspiera nasz mózg.
    Nie zapomnij również o zdrowym odżywianiu. Aby dobrze funkcjonować, mózg potrzebuje odpowiednich składników. Odżywanie jest bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy przed tobą okres wzmożonej pracy umysłowej. Szare komórki odpowiedzialne za nasze myślenie, wymagają odpowiedniej diety. Pamiętaj o produktach pełnoziarnistych, rybach, olejach roślinnych oraz owocach i warzywach, a także orzechach. Te wszystkie produkty dostarczą Ci składników, łatwiej będziesz uczyć się nowego materiału. Pij dużo wody, przynajmniej 1,5 l dziennie. Jeśli o tym zapomnisz trudniej będzie Ci się skoncentrować.
  • Ruch wpływa na szybsze zapamiętywanie
    Nie zapominaj również o wysiłku fizycznym, uprawiaj regularnie sport, biegaj, ćwicz. Dlaczego? Ruch wpływa na prawidłową pracę mózgu w obszarach odpowiedzialnych za procesy związane z uczeniem się i pamięcią. Wysiłek fizyczny zwiększa funkcjonalne połączenia między poszczególnymi częściami mózgu. W trakcie uprawiania sportu powstają nowe komórki nerwowe, stare ulegają regeneracji. Zwiększa się zdolność neuronów do tworzenia nowych połączeń nerwowych, im więcej połączeń tym szybciej jesteśmy w stanie zapamiętywać nowy materiał. Poza tym więcej ruchu to także mniej stresu, którego przecież przed maturą jest całkiem sporo. Regularny wysiłek wpływa na obniżenie stężenia kortyzolu, inaczej nazywanym hormonem stresu.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek na pewno uda Ci się zdobyć zadawalający wynik. Czasu może nie ma już dużo, ale wystarczająco, żeby jeszcze się czegoś nauczyć i powtórzyć poznany wcześniej materiał. Nie zmarnuj tego czasu. Wykorzystaj go najlepiej, jak tylko potrafisz i ciesz się nie tylko z dobrze zdanego egzaminu, ale i z umiejętności językowych, które przydadzą Ci się w dorosłym życiu.