5 zasad, które sprawią, że nauka języka stanie się czystą przyjemnością
Czy musisz znać doskonale język angielski, by uczyć się go ze swoim dzieckiem w domu? Otóż nie, wale nie musi tak być. Rodzice nie muszą znać perfekcyjnie języka, by pomagać swoim pociechom w jego przyswajaniu. Zastanawiałeś się kiedyś czy Twoje dziecko chętnie uczy się angielskiego? Czy szybko przyswaja nowe wyrazy, zwroty, struktury gramatyczne? Jak Ty możesz mu pomóc efektywnie uczyć się języka? Marzysz o tym, by wspierać swoje dziecko w edukacji, ale nie wiesz jak to zrobić? Nie martw się, my chętnie Ci podpowiemy jak to osiągnąć, bo naszą misją jest wspieranie rodziców dbających o rozwój językowy swoich dzieci.

Pamiętaj, że nauka języka obcego jest dla twojego dziecka ogromnym wyzwaniem, które może stać się dla niego doskonałą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Udowodnij swojej pociesze, że uczenie się języka angielskiego wcale nie musi być nudne i wprowadź w wasze życie 5 zasad, które sprawią, że nauka języka stanie się czystą przyjemnością.

Po pierwsze, postaraj się, by uczenie się angielskiego było formą zabawy. Przecież wiesz, że niemal wszystkie dzieci uwielbiają się bawić, a jeśli dodatkowo w zabawie uczestniczą ich rodzice, wówczas jeszcze chętniej podejmują inicjatywy edukacyjne. Zagraj ze swoim dzieckiem w popularne gry po angielsku. Wybierz „Dobble”, wtedy razem ze swoim dzieckiem przyswoicie nazwy zwierząt w języku angielskim. Jeśli zdecydujesz się na Chińczyka, wówczas licznie po angielsku, będzie dla Was pestką. Gdy postanowicie zagrać w „Zgadnij kto to” szybciej przyswoicie przymiotniki, rzeczowniki i czasowniki służące opisywaniu osoby. Kiedy zagracie w Scrabble w języku angielskim, będziecie mieć szansę tworzenia słów w tym języku.

Po drugie, czytaj swojemu dziecku teksty w języku angielskim, albo asystuj mu gdy to ono czyta. Dobrze jest zacząć od historyjek obrazkowych i komiksów. Kiedy zorientujesz się, że Twoje dziecko doskonale już radzi sobie z takimi tekstami wówczas możesz zaproponować mu samodzielne czytanie dłuższych i trudniejszych historyjek.

Po trzecie, zabawę z językiem angielskim przenieś poza wasz dom. Zaplanuj wakacje „z językiem”. Razem z dzieckiem zdecyduj o udziale we wspólnie wybranym obozie językowym albo półkoloniach. Możesz także zdecydować się na wyjazd zagraniczny całą rodziną, wtedy każdy z was będzie miał okazję szlifować umiejętności językowe. Pamiętaj, by na takich rodzinnych wakacjach stale zachęcać dziecko do użycia języka w zabawie lub w prostych sytuacjach codziennych. Namów je, by poprosiło o klucze do pokoju w hotelu, zamówiło lody w restauracji, lub zapytało przechodnia o drogę do muzeum, czy innego miejsca atrakcyjnego turystycznie.

Po czwarte, miej realistyczne cele i oczekiwania wobec swojej pociechy. Nie zakładaj, że języka angielskiego nauczy się w bardzo szybkim czasie. Nie oczekuj także, że od razu przyswoi nowe zwroty, wyrażenia, czasy gramatyczne. Pamiętaj jednak, że regularne ich powtarzanie sprawi, że dziecko trwale je zapamięta. Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla swoich pociech. Nie denerwuj się, że Kasia – córka twoich znajomych zna już cały alfabet, a Twój syn Wojtuś, choć ma tyle samo lat, jeszcze go nie przyswoił. Każde dziecko przecież jest inne i uczy się we własnym indywidualnym tempie. Dlatego zachęcaj swoje dziecko do nauki i chwal go nawet za maleńkie postępy.

I wreszcie po piąte, nie krytykuj swojego dziecka stale poprawiając każdy błąd językowy. Zamiast tego motywuj je do pracy chwaląc i nagradzając. Daj odczuć swojej pociesze, że widzisz i doceniasz postępy jakie czyni. Jeśli na jakimś etapie waszej wspólnej przygody z nauką angielskiego zdarzy się jakieś niepowodzenie, potraktujcie je jako naturalny etap edukacji. Nie karz dziecka za popełniane błędy, bo to wcale nie zachęci go do dalszej pracy. Staraj się za to pokazywać dziecku dobry przykład próbując jak najczęściej posługiwać się językiem angielskim. Razem śpiewajcie piosenki anglojęzyczne, oglądajcie bajki w język angielskim. Uwierz nam, że otaczanie się językiem anielskim pomaga w szybszym jego przyswajaniu. Pomagając swojemu dziecku sam doszlifujesz swój warsztat językowy, zatem wasza wspólna przygoda z angielskim, może przynieść korzyści wszystkim domownikom.