7 sposobów na dobry wynik z egzaminu ósmoklasisty z języka

Stresujesz się przed egzaminem? Nie wiesz jak wykorzystać ostatnie tygodnie, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik i dostać się do wymarzonej szkoły?

Nie martw się. Pomożemy Ci. Oto 7 naszych wskazówek przed egzaminem, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel.

 • Arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.
  Wydrukuj sobie wszystkie testy z poprzednich lat są dostępne bezpłatnie na stronie CKE, wraz z odpowiedziami i ścieżkami dźwiękowymi. Poza tym możesz pobrać testy również ze strony Operon. Jeśli jesteś uczniem szkoły Energy na bieżąco rozwiązujesz zadania z lektorem, w domu możesz je po prostu powtórzyć.
 • Ćwicząc czytanie przygotujesz się również do pisania
  Codziennie przerabiaj przynajmniej jedno zadanie z czytania. Wypisuj słówka, które są nowe. Przeczytaj je kilka razy. Wykorzystaj do tego teksty z wydrukowanych testów lub te, które znajdują się w twoim repetytorium. Wyrażenia i zwroty, które mógłbyś wykorzystać np. przy pisaniu maila wypisuj na karteczkach i powieś nad biurkiem. Czytaj je za każdym razem, kiedy siadasz do nauki.
 • Popraw wynik ze słuchania
  Ta część egzaminu przysparza wielu uczniom ogromne trudności. Co zrobić, żeby wynik z egzaminu był dobry? Zmobilizuj się do wykonania przynajmniej jednego zadania ze słuchu dziennie. Staraj się wykonywać je tak, jak na egzaminie. Zanim wysłuchasz nagrania, przeczytaj dokładnie polecenie. Podkreśl słowa kluczowe po to, żebyś w trakcie słuchania nie musiał się bardzo koncentrować na tekście i żebyś mógł już z tekstu wywnioskować, o czym będzie mowa. Zawsze słuchaj uważnie po raz drugi, nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się, że wszystko usłyszałeś za pierwszym. Nie poddawaj się, jeśli nie za dużo zrozumiałeś za pierwszym razem . Spokojnie staraj się wyłapać informacje za drugim razem.
 • Wykorzystaj czas wolny
  Poza nauką z książkami i testami postaraj się przez ten czas do egzaminu słuchać jak najwięcej po angielsku. W wolnych chwilach, kiedy nie wykonujesz nic, co wymagałoby uwagi, słuchaj radia lub podcastów po angielsku. Oglądaj filmy w języku angielskim np. na Netflixe włączając oryginalną ścieżkę dźwiękową. Nie włączaj napisów, a jeśli bardzo są Ci potrzebne, włącz je po angielsku.
 • Wypowiedź pisemna
  Do części, w której sprawdzana jest umiejętność pisania również możesz jeszcze dużo zrobić. Przeglądaj tematy z lat poprzednich oraz z przykładowych zadań egzaminacyjnych z Twojego podręcznika i postaraj się wypisywać wyrażenia i zwroty, które możesz później użyć pisząc. Jeszcze raz dokładnie zapoznaj się z wytycznymi co do formatu listu zarówno formalnego jak i nieformalnego. W każdej dobrej książce do angielskiego powinieneś znaleźć bank tekstów, dzięki którym możesz przeczytać modelowe wypowiedzi pisemne. Z tego typu tekstów wypisuj sobie ciekawe zwroty i naucz się ich na pamięć. Pomyśl w jakich sytuacjach mógłbyś wykorzystać zapamiętane zwroty. Napisz jeszcze kilka prac (dobrze byłoby, gdyby ktoś Ci je sprawdził, ocenił i omówił – jeśli chodzisz do dobrej szkoły językowej jest to standardem)
 • Odpowiednie odżywianie wspiera nasz mózg.
  Nie zapomnij również o zdrowym odżywianiu. Aby dobrze funkcjonować, mózg potrzebuje odpowiednich składników. Odżywianie jest bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy przed tobą okres wzmożonej pracy umysłowej. Szare komórki odpowiedzialne za nasze myślenie, wymagają odpowiedniej diety. Pamiętaj o produktach pełnoziarnistych, rybach, olejach roślinnych oraz owocach i warzywach, a także orzechach. Te wszystkie produkty dostarczą Ci składników, łatwiej będziesz uczyć się nowego materiału. Pij dużo wody, przynajmniej 1,5 l dziennie. Jeśli o tym zapomnisz trudniej będzie Ci się skoncentrować.
 • Ruch wpływa na szybsze zapamiętywanie
  Nie zapominaj również o wysiłku fizycznym, uprawiaj regularnie sport, biegaj, ćwicz. Dlaczego? Ruch wpływa na prawidłową pracę mózgu w obszarach odpowiedzialnych za procesy związane z uczeniem się i pamięcią. Wysiłek fizyczny zwiększa funkcjonalne połączenia między poszczególnymi częściami mózgu. W trakcie uprawiania sportu powstają nowe komórki nerwowe, stare ulegają regeneracji. Zwiększa się zdolność neuronów do tworzenia nowych połączeń nerwowych, im więcej połączeń tym szybciej jesteśmy w stanie zapamiętywać nowy materiał. Poza tym więcej ruchu to także mniej stresu, którego przecież przed egzaminem ósmoklasisty jest całkiem sporo. Regularny wysiłek wpływa na obniżenie stężenia kortyzolu, inaczej nazywanym hormonem stresu.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek na pewno uda Ci się zdobyć zadowalający wynik. Czasu może nie ma już dużo, ale wystarczająco, żeby jeszcze się czegoś nauczyć i powtórzyć poznany wcześniej materiał. Nie zmarnuj tego czasu. Wykorzystaj go najlepiej, jak tylko potrafisz i ciesz się nie tylko z dobrze zdanego egzaminu, ale i z umiejętności językowych, które przydadzą Ci się w szkole średniej i w dalszym życiu.