Angielski w domu – przydatne linki dla dzieci i ich rodziców

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko miało jak najczęstszy kontakt z językiem angielskim i zastanawiasz się jak mógłbyś je zachęcić do systematycznej nauki także w domu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Po przeczytaniu go będziesz znał(a) odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania, czyli:
a) Jak zacząć? Jakie treści dobierać i kiedy?
b) Z jakich narzędzi czy stron internetowych korzystać?
Jeśli jednak wciąż będziesz miał wątpliwości jak pracować z dzieckiem w domu, zawsze możesz porozmawiać z lektorem prowadzącym grupę. Dzięki znajomości dziecka i jego poziomu zaawansowania, lektor będzie w stanie polecić narzędzia najbardziej dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

Zanim zaczniesz

Materiałów i platform do nauki angielskiego znajdziemy w Internecie całą masę. Nie zawsze jednak będą to materiały dobrze dopasowane do poziomu i wieku Twojego dziecka. Warto więc zacząć od zajrzenia do podręcznika oraz zeszytu i zorientowania się jakie tematy były lub są obecnie omawiane, jakie słówka czy struktury gramatyczne zostały niedawno wprowadzane. To właśnie te treści warto utrwalać lub rozszerzać z dzieckiem w domu. Przykładowo, jeśli na lekcjach (czy to w szkole czy na zajęciach dodatkowych) dziecko uczyło się o zwierzętach i tworzyło zdania z czasownikiem can (np. Birds can fly, horses can run), warto poszukać aktywności, które zawierają ten materiał (zamiast wprowadzać coś zupełnie nowego). A jak szukać tych aktywności? Na przykład korzystając z polecanych przez nas stron internetowych, których lista znajduje się poniżej.

Przydatne linki

1. Youtube (np. https://www.youtube.com/c/WOWENGLISHTV/playlists)
Które dziecko lub rodzic nie zna platformy Youtube? No właśnie, znają wszyscy, ale czy wiedzą, że Youtube może być też świetnym narzędziem do nauki angielskiego? Ja w szczególności polecam kanał Steve and Maggie.

Na kanale Steve and Maggie znajdziemy piosenki, bajki na dobranoc i tematycznie pogrupowane odcinki, które pomogą wprowadzić lub utrwalić słownictwo z danego działu np. jedzenie (food), zwierzęta (animals) czy pogoda (weather). W każdym odcinku niezdarny Steve i jego latająca przyjaciółka Maggie przeżywają inną przygodę, zachęcając dzieci do nauki angielskiego. Filmiki cechują się łatwym językiem, zrozumiałą wymową i dużą powtarzalnością wprowadzanych słówek i zwrotów, dzięki czemu łatwiej jest je zapamiętać. Wszystko okraszone jest też dużą dawką humoru – naprawdę polecam.
Na Youtube możemy też znaleźć wiele filmików (np. bajek), które nie powstały z myślą o uczących się angielskiego, ale o anglojęzycznych dzieciach i z nich także warto skorzystać. Dobrym pomysłem będzie zacząć od znanej wszystkim Świnki Peppy, ale właśnie w oryginalnej wersji językowej (Peppa Pig). Choć to bajka skierowana do najmłodszych, oglądana po angielsku świetnie sprawdzi się także z dziećmi nieco starszymi. O korzyściach płynących z uczenia się poprzez bajki i pomysłach na to jak można z bajką pracować pisałam w artykule „Jak wykorzystujemy bajki na zajęciach z angielskiego dla dzieci?” (klik) TUTAJ LINK https://www.szkolabrilliant.pl/bajki-na-lekcjach-jezyka-angielskiego/

https://www.youtube.com/c/peppapig/playlists

2. British Council dla dzieci: https://learnenglishkids.britishcouncil.org/
Strona British Council to kopalnia materiałów dla dzieci. Klikając w zakładkę „Grammar & Vocabulary”, a po rozwinięciu w „Word games” znajdziemy tematycznie pogrupowane ćwiczenia, które pozwolą wprowadzić lub utrwalić słownictwo w interaktywny sposób – dziecko może np. połączyć słowa z obrazkami albo zagrać w grę, w której należy przebijać odpowiednie balony tak, żeby powstało poprawnie zapisane słowo (tutaj przykład takiej aktywności w tematyce ubrań: https://learnenglishkids.britishcouncil.org/word-games/clothes-1). W zakładce „Grammar & Vocabulary” znajdziemy też stronę „Grammar Practice”, gdzie podobnie pogrupowane zostały tematy gramatyczne. Po wybraniu interesującego nas tematu (np. have got), możemy wykonać interaktywne ćwiczenia (np. quiz) albo wydrukować kartę pracy (pliki dostępne są w formacie PDF, po rozwinięciu ikonki Documents; karty pracy to pliki nazwane: Print an activity for this grammar topic, można też pobrać klucz odpowiedzi: Print the answers).
Jednak British Council to nie tylko ćwiczenia zorientowane na słownictwo lub gramatykę. W zakładce „Listen & Watch” znajdziemy też piosenki czy krótkie historyjki, a w zakładce „Fun & Games” uwielbiane przez dzieci tongue twisters, czyli łamańce językowe. Gorąco zachęcam do zapoznania się ze stroną.

3. Nauka przez zabawę, czyli gry na stronie amerykańskiego magazynu dla dzieci Highlights: https://www.highlightskids.com/games
Highlightskids.com to strona kierowana do rodzimych użytkowników języka angielskiego, ale z powodzeniem sprawdzi się też wśród dzieci uczących się. W zakładce „games” znajdziemy fantastyczną serię ćwiczeń Hidden pictures, która wymaga od dzieci nie lada spostrzegawczości i przy okazji uczy ich angielskich słówek. Zadaniem grającego jest znalezienie na obrazku dobrze ukrytych przedmiotów.

Jak widzimy na zdjęciu, płatek śniegu ukryty był w kwiatku, chmura miała kształt talerza, a ryba okazała się być… kapciem pani nauczycielki. Wyszukiwanie tych przedmiotów naprawdę nie należy do najprostszych, ale nie od dziś wiadomo, że dzieci są bardziej spostrzegawcze od dorosłych! Jeśli będą Państwo grać razem z dzieckiem, bardzo zachęcam do zadawania mu pytań w stylu: where is…? (gdzie jest…) np. Where is a spoon? Where is a plate? Dziecko może najechać kursorem myszy lub wskazać palcem i powiedzieć „It’s here!” (jest tutaj). Możemy też nazywać inne przedmioty widoczne na obrazku, np. a book, a chair, a window, mówić o kolorach, kształtach, a nawet pogodzie za oknem. Warto dodać, że gra występuje w dwóch poziomach trudności: Hidden Pictures (poziom trudniejszy, ok. 13 bardziej zaawansowanych słówek do znalezienia) oraz My First Hidden Pictures (poziom łatwiejszy, jak na zdjęciu, 8 popularnych słówek do znalezienia).
Na stronie highlightskids.com znajdziemy też popularne ćwiczenie polegające na wyłapywaniu różnic między dwoma obrazkami. Na stronie nazywa się ono Double Check.

Grając wraz z dzieckiem możemy zadawać mu pytania takie jak: What’s this? (co to jest?), Who’s this (kto to jest?) oraz zachęcać do tworzenia prostych zdań, np. z użyciem konstrukcji there is (There is one bird, there are two birds) albo czasownika have got (The boy has got a red balloon.) To pozornie niezwiązane z nauką angielskiego ćwiczenie otwiera przed nami naprawdę wiele możliwości.

4. Propozycja dla najmłodszych, czyli Super Simple Songs: https://supersimple.com/
Dla najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać i nie uczą się z podręcznikami polecamy stronę, z której często korzystamy na zajęciach w naszej szkole. Super Simple Songs, to platforma, na której znajdziemy bardzo przyjemne i łatwe do zapamiętania piosenki, którym towarzyszą przemyślane materiały do druku. Wystarczy, że wejdziemy w zakładkę „Themes”, wybierzemy interesujący nas temat (np. Jungle animals) i piosenkę która najbardziej nam odpowiada (np. Five little monkeys albo Walking in the jungle). Przed zaśpiewaniem piosenki, za pomocą kart obrazkowych (flashcards) możemy nauczyć dziecko kilku słówek, które pojawią się w tekście. Podczas śpiewania możemy używać gestów i naśladować to, co widzimy na filmiku dołączonym do piosenki, a po zakończeniu śpiewania, możemy wydrukować karty pracy (kolorowanie, łącznie, znajdywanie elementów i inne) dzięki którym utrwalimy nowopoznane słownictwo. Super Simple Songs skradły serca wielu lektorom i ich najmłodszym kursantom, warto wypróbować je także w domu!

5. Angielskie Bajanie: http://angielskiebajanie.pl/
Na koniec prowadzona w języku polskim strona, na której znajdują się nie tylko materiały do druku, bajki i piosenki, ale także artykuły, które poszerzą Państwa wiedzę o nauczaniu dzieci i zainspirują do kreatywnych zabaw z językiem angielskim (np. http://angielskiebajanie.pl/bawimy-sie-po-angielsku-5-prostych-zabaw-dla-ciebie-i-twojego-maluszka-1-2-latka/). Autorka strony Angielskie Bajanie promuje multisensoryczne podejście do nauczania, którego jesteśmy wielkimi zwolennikami. O nauczaniu multisensorycznym można też poczytać na naszym blogu TUTAJ LINK, TAK ŻEBY ODSYŁAŁO PO NACIŚNIĘCIU W (https://www.szkolabrilliant.pl/jak-ucza-sie-dzieci-czyli-o-nauczaniu-multisensorycznym/)

Paulina Kwatera
Lektorka z zaprzyjaźnionej Szkoły Językowej Brilliant